Şehit Öğretmen Menteş Zorba Kimdir?

 

     24 Eylül 1944 tarihinde Yeşilköy'de dünyaya geldi. Yeşilköy'de yerleşmiş bulunan Köklü Safa Ailesi ile Hamza Celil Ailesi'nin torunudur. Annesi Aliye Zorba, babası Mustafa Zorba'nın ikinci çocuğu ve en büyük oğlu idi. Doğup büyüdüğü ev köyün güneyinde, eski ilkokul yanındadır.

     İlköğrenimini Yeşilköy ilkokulu'nda yaptı. Parlak bir öğrenci olduğundan ilkokul öğretmeninin tavsiyesi ve ailesinin de arzuları ile Mehmetçik Ortaokulu'na  devam etmişti. Başarılı ve iyi çalışmaları ile bu okuldan pekiyi derece ile mezun oldu. Daha sonra lise öğrenimi için Lefkoşa Türk Lisesi'ne girdi ve 1961 yılında mezun oldu.

     Öğretmen olma arzularına bağlı olarak  Türk Öğretmen Koleji'ne devam ederken Kıbrıs Türk Toplumu'nun çeşitli kuruluşlarında, derneklerde ve spor kulüplerinde faal üye olarak görev yaptı. Kalkınmak için eğitimin şart olduğunu her fırsatta anlatmaya çalıştı. Yaz aylarında köyde, ve vakit buldukça bahçede, tarlada çalışarak geçirerek tüm kardeşlerine örnek olmuştur.

     24 Aralık 1964'te şehit olmuştur. Mezarının nerede olduğu bugün hala bilinmemektedir. Babası da 1964 yılında şehit olmuştur. Annesi Aliye Zorba 9 Kasım 2000 yılında vefat etmiştir. Üç kızkardeşi ile altı erkek kardeşi yüksek öğrenimlerini tamamlamış olup, Kıbrıs'ta, Türkiye'de, İngiltere ve Almanya'da yaşamaktadırlar.

     Ailesinin yoğun girişimleriyle, okul öğretmenlerimizin ve köy halkının isteği doğrultusunda Yeşilköy İlkokulu'na 1982 yılında Şehit Menteş Zorba'nın ismi verilmiştir.

     Şehit Menteş Zorbayı rahmetle anıyoruz...