YENİERENKÖY BELEDİYESİ’NE ANLAMLI ZİYARET

Şht.Menteş Zorba İlkokulu sorumlu öğretmeni,öğretmenleri, okul aile birliği başkanı ve öğrencilerinden oluşan bir ekip Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün’e ziyaret ettiler. Okulumuzun sorumlu öğretmeni Davut Öksüzcan, Yenierenköy Belediyesi’nin okula yaptığı her türlü yardımı küçümsenemeyeceğini anımsattı. Bu bağlamda ziyareti gerçekleştiklerini söyledi. Yenierenköy Belediyesinin okul aile birliği işbirliğinde okulun veriminin artacağını vurguladı.Ve teşekkür etti. Yenierenköy Belediye Başkanı Özay Öykün Şht.Menteş Zorba İlkokulu’nun yapmış olduğu bu anlamlı ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Şht.Menteş Zorba İlkokulu’na gerek maddi gerekse manevi yönden her zaman elinden geldiği kadar yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

 

ŞHT.MENTEŞ ZORBA İLKOKULU YETİŞKİNLERE YÖNELİK OKUMA – YAZMA KURSUNA BAŞLADI.

         Okulumuz ilk defa yetişkinlere yönelik okuma yazma kursunu Yenierenköy Belediyesi’nin katkısı ile başlattı. 23 yetişkinlerden oluşan kurs her Salı ve Çarşamba günleri saat 17.00 yapılıyor. Hiçbir karşılık beklemeden gönüllü olarak eğitmenliği emekli öğretmen Meral Bilgeer verecek. Kursa katılan yetişkinler Meral hanımı çok sevdikleri için okuma yazmayı hızlı bir şekilde öğrenmeye başladılar. Söz konusu kurs mayıs ayına kadar sürmesi bekleniyor.

 

ŞHT.MENTEŞ ZORBA İLKOKULU WEB SİTESİNE KAVUŞTU.

       http//www.menteszorbailkokulu.mebnet.net

         Şht.Menteş Zorba İlkokulu’nun 3. Sınf öğretmenlerinden Ali Akçin büyük emek sarfederek okulumuzun web sayfasını hazırladı. Zengin içerikli olan okulumuzun web sayfası diğer okullara örnek niteliğindedir. Web sitemiz her hafta yapılan etkinliklerle sürekli olarak yenilenmektedir. Ayrıca iki yıl önce Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden alınan modası geçmiş ve de çalışmayan on adet eski bilgisayarları tek tek bakımını ve onarımını yaptı. Bütün bilgisayarları çalışır durumuna getirdi. Okulun öğrencileri gerek teneffüslerde gerekse eğitsel kol etkinliklerinde bilgisayarlarda kurulan eğitici ve zeka oyunlarını severek oynamaktadırlar.

 

Belediye ziyareti

ŞHT.MENTEŞ ZORBA İLKOKULU DR. FAZIL KÜÇÜK  BİLGİ YARIŞMASI’NDA BİRİNCİ GELDİLER

         Bu yıl Ziyamet İlkokulu’nun organize ettiği Dr. Fazıl Küçük bilgi yarışmasında okulumuzun öğrencilerinden oluşan          bütün sorulara doğru cevap vererek Dipkarpaz İlkokulu ile birlikte birinciliği paylaştı. Okulumuzun gurur kaynağı oldular. Öğrencilerimizi çalıştıran öğretmenlerimizden Ali Akçin ve Şefik Nurçin’e teşekkür ederiz.

 

 

 

 

ARALIK AYINDA DA OKULUMUZDAKİ EĞİTİM - ÖĞRETİM ÇOK YOĞUN VE GÜZEL GEÇTİ

 

     Birçok kişi elde ettiği imkan ve başarıyı eğitime borçludur. Eğitim yoluyla insanın sahip olacağı meslek çok kere kişiyi ruhsal açıdan doyurur ve maddi olarak rahatlatır. Bu durumun sağlayacağı imkanlar kişinin hayattan daha fazla zevk almasını mümkün kılar. İyi bir eğitim aynı zamanda kişide yeni ilgi alalarının gelişmesine yardım ederek, hayatı daha zevkli ve ilginç kılar. İşte tüm bunların bilinciyle, öğrencilerimizin iyi bir ilkokul eğitimi almalarını sağlamak amacıyla aralık ayında da çok çalışmaya devam ettik...

     Aralık ayında yapılmış olan okul aile birliği toplantısında, yapılan çalışmalarımız velilerle paylaşıldı. Giriş konuşması yapan sorumlu öğretmen Davut Öksüzcan, okulun, okuldaki eğitim ve öğretimin gidişatını, okuldaki öğretmenlerin çalışmalarını değerli velilerle paylaştı. Okulun mesaj sistemine geçtiğini ve artık gerekli duyuruların velilere mesaj atarak gerçekleşecegini ve bu görevi Ruhşen Hocahanım'ın üstlendiğini belirtti. Okuma Bayram'ı hazırlıklarına devam eden Gülizar Hocahanımın ve öğrencilerinin ne kadar yoruldukarı ama bu yorgunluğa değecek olması hekesi mutlu ederken, okulumuz kızlarının Tolga Hocalarıyla çok çalışmaları sayesinde basketbolda bölge 1.'si gelmeleri okulumuzu gururlandırdığını da sözlerine ekledi. Diğer bir taraftan da Ali Hoca'nın okuldaki 13 adet bilgisayarı tamir etmesi ve web sayfası hazırlamasına en çok sevinen öğrenciler oldu. Takviye kurslarının da başladığını ve bu kursları Şefik Hoca ve Ali Hoca tarafından yürütüldügünü belirten Davut Hoca, 5. sınıfların gelecek yıla en iyi şekilde Sevgi Hocahanım tarafından hazırlandığını anlattı.Okulumuz öğrencilerinin bilgi yarışmasında bölge 1.'si gelmeleri bizleri ayrıca gururlandırdı.  Ayrıca, ''Erenköy'ün Sesi'' isimli yerel gazetede, Sevgi Hocahanım'ın yazılarıyla, okulumuzdaki etkinlikleri herkesle paylaşma olanağı bulduğumuzu belirtti. İngilizce ve müzik derslerini öğrencilere daha da sevdiren Emine Hocahanım'ın emeklerinin göz ardı etmenin mümkün olmadığını söylerken, yılların verdiği tecrübeyle Remziye Hocahanım'ın Avrupa Birliği Yardım Projesi için ne kadar çalıştığını ve bu çalışmalarının karşılığını aldığını, okulumuzun  bu projeyle 17.500 Euro yardım parası kazandığını velilerle paylaşan Davut Hoca, okul temizlinin, kantin çalıştırmalarının, badana boya işlerinin  Cevdet Bey, Ersin Bey ve Güzel Hanım tarafından yapıldığını aktardı.

     Okul gezilerimiz de ayrıca devam etmektedir. Öğrencilerimizle belediye başkanına yapılan ziyaret çok anlamlı olurken, bölgedeki İtfaye Mekezi'ni ziyareti onları çok heyecanlandırmıştır.

     Diğer bir taraftan da Girne Amerika Üniversitesi'nin sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde 32 kişili ekibiyle okulumuzu boyatması ve bu ekibin yemek masraflarının Erenköy Belediyesi tarafından karşılanmış olması okul aile birliği üyelerini de mutlu etti. Köy muhtarının okula kum taşıması, yetişkinlere yönelik okuma-yazma kurslarının başlatılması ve yemek balosu bilet satışları için, emeği geçen herkese teşekkür eden Davut Bey'e bizler de teşekkür ederiz ki tüm bunları bu kadar güzel organize eden kendisidir.

     2010-2011 Yılı Okul Aile Birliği:

      Divan Başkanı: Davut Öksüzcan

      Sekreter: Sevgi Erhalaç, Gülizar Kurdoğlu

      Başkan: Bayram Karakuş

      Üyeler: Zorba Cansoy, Halile Demiralp, Rukiye Mavili, Emete Mavili, Yıldız Gülevi, Halis Çon, Mustafa Yılmaz, Kiraz Yavuz, Sefer Akkılıç, Aydın Gülevi

 

ŞHT.MENTEŞ ZORBA İLKOKULU KIZ BASKETBOL TAKIMI FİNALE DOĞRU ADIM ADIM İLERLİYOR.

      Şht.Menteş Zorba İlkokulu kız basketbol takımı 2010-2011 Öğretim Yılı’nda da başarısını devam ediyor. Okulumuzun kız basketbol takımı Çayırova İlkokulu’nu ve Şht. İlker Karter İlkokulu’nu yenerek Karpaz birincisi oldular.Gazimağusa bölgesi ilkokullarından Eşref Bitlis İlkokulu’nu 16-6 skorla rahat bir şekilde yenerek finale doğru Tolga öğretmenleri ile birlikte adım adım ilerliyor.

   

 

 

 

 

 

Dr.Fazıl Küçük anısına düzenlenen yarışma.

Şehit Menteş Zorba Anı Koşusu Yine Bu Yıl Başarıyla Yapıldı

 

    Şehit Menteş Zorba Anısı'na her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şehit Menteş Zorba Anı Koşuları 6 Aralık 2010'da Yeşilköy'de yapıldı.

    Yeşilköylü öğretmen Menteş Zorba anısına her  yıl aralık ayı başında  gerçekleştirilen, 800 metre kız ve 1000 metre erkek koşusunun sponsorluğunu Şehit Menteş Zorba'nın kardeşlerinden biri olan Dr. Fuat Zorba üstlendi. Koşuya bölge ilkokulları öğrencileri katıldı.

    Organizasyonun eksiksiz ve en iyi şekilde tamamlanabilmesi için Şehit Menteş Zorba İlkokulu İdaresi haftalarca yoğun bir şekilde çalıştı. Etkinliğe; Şehit Menteş Zorba'nın ailesinin yanı sıra Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakanlık Müdürü Sevgi Değgin, İlköğretim Dairesi Müdürü Bümin Paşa, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İskele Bölge Müdürü Mehmet Yılmabaşar, İskele Polis Müdürlüğü, İskele Müdür Yardımcısı Md. Muv. Refik Öztümen ve Merkez Karakol Amiri Polis Müfetişi Yusuf Musioğlu, Yenierenköy Belediyesi Asbaşkanı Sevhan Hürtaş, KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, ilkokul ve lise müdürleri ve vatandaşları katıldı.

     Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, Şehit Menteş Zorba İlkokulu Müdür vekili Davut Öksüzcan bir konuşma yaparak herkese katkılarından dolayı teşekkür etti. Ardından Şehit Menteş Zorba'nın kardeşi Mehmet Zorba bir konuşma yaptı. Şehit Menteş Zorba İlkokulu öğrencileri şiirler okudu ve halk dasları gösterileri sunuldu.

 

Şehit Öğretmen Menteş Zorba Kimdir?

 

     24 Eylül 1944 tarihinde Yeşilköy'de dünyaya geldi. Yeşilköy'de yerleşmiş bulunan Köklü Safa Ailesi ile Hamza Celil Ailesi'nin torunudur. Annesi Aliye Zorba, babası Mustafa Zorba'nın ikinci çocuğu ve en büyük oğlu idi. Doğup büyüdüğü ev köyün güneyinde, eski ilkokul yanındadır.

     İlköğrenimini Yeşilköy ilkokulu'nda yaptı. Parlak bir öğrenci olduğundan ilkokul öğretmeninin tavsiyesi ve ailesinin de arzuları ile Mehmetçik Ortaokulu'na  devam etmişti. Başarılı ve iyi çalışmaları ile bu okuldan pekiyi derece ile mezun oldu. Daha sonra lise öğrenimi için Lefkoşa Türk Lisesi'ne girdi ve 1961 yılında mezun oldu.

     Öğretmen olma arzularına bağlı olarak  Türk Öğretmen Koleji'ne devam ederken Kıbrıs Türk Toplumu'nun çeşitli kuruluşlarında, derneklerde ve spor kulüplerinde faal üye olarak görev yaptı. Kalkınmak için eğitimin şart olduğunu her fırsatta anlatmaya çalıştı. Yaz aylarında köyde, ve vakit buldukça bahçede, tarlada çalışarak geçirerek tüm kardeşlerine örnek olmuştur.

     24 Aralık 1964'te şehit olmuştur. Mezarının nerede olduğu bugün hala bilinmemektedir. Babası da 1964 yılında şehit olmuştur. Annesi Aliye Zorba 9 Kasım 2000 yılında vefat etmiştir. Üç kızkardeşi ile altı erkek kardeşi yüksek öğrenimlerini tamamlamış olup, Kıbrıs'ta, Türkiye'de, İngiltere ve Almanya'da yaşamaktadırlar.

     Ailesinin yoğun girişimleriyle, okul öğretmenlerimizin ve köy halkının isteği doğrultusunda Yeşilköy İlkokulu'na 1982 yılında Şehit Menteş Zorba'nın ismi verilmiştir.

     Şehit Menteş Zorbayı rahmetle anıyoruz...

     

 

OKUL- AİLE BİRLİĞİ BAŞKANI YİNE BAYRAM KARAKUŞ

              Aralık ayında yapılmış olan Okul Aile Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda, yapılan çalışmalarımız velilerle paylaşıldı. Giriş konuşması yapan sorumlu öğretmen Davut Öksüzcan, okulun, okuldaki eğitim ve öğretimin gidişatını, okuldaki öğretmenlerin çalışmalarını değerli velilerle paylaştı. Okulun mesaj sistemine geçtiğini ve artık gerekli duyuruların velilere mesaj atarak gerçekleşeceğini ve bu görevi Ruhşen Hocahanımın üstlendiğini belirtti. Okuma Bayram'ı hazırlıklarına devam eden Gülizar Hocahanımın ve öğrencilerinin ne kadar yoruldukları ama bu yorgunluğa değecek olması herkesi mutlu ederken, , okulumuz kızlarının Tolga Hocalarıyla çok çalışmaları sayesinde basketbolda bölge 1.'si gelmeleri okulumuzu gururlandırdığını da sözlerine ekledi. Diğer bir taraftan da Ali Hoca'nın okuldaki 13 adet bilgisayarı tamir etmesi ve web sayfası hazırlamasına en çok sevinen öğrenciler oldu. Takviye kurslarının da başladığını ve bu kursları Şefik Hoca ve Ali Hoca tarafından yürütüldügünü belirten Davut Hoca, 5. sınıfların gelecek yıla en iyi şekilde Sevgi Hocahanım tarafından hazırlandığını anlattı.Okulumuz öğrencilerinin bilgi yarışmasında bölge 1.'si gelmeleri bizleri ayrıca gururlandırdı.  Ayrıca, ''Erenköy'ün Sesi'' isimli yerel gazetede, Sevgi Hocahanımın yazılarıyla, okulumuzdaki etkinlikleri herkesle paylaşma olanağı bulduğumuzu belirtti. İngilizce ve müzik derslerini öğrencilere daha da sevdiren Emine Hocahanımın emeklerinin göz ardı etmenin mümkün olmadığını söylerken, yılların verdiği tecrübeyle Remziye Hocahanımın Avrupa Birliği Yardım Projesi için ne kadar çalıştığını ve bu çalışmalarının karşılığını aldığını, okul temizlinin, kantin çalıştırmalarının, badana boya işlerinin  Cevdet Bey, Ersin Bey ve Güzel Hanım tarafından yapıldığını aktardı.

 

1.Bayram Karakuş           (Başkan)             

2. Rukiye Mavili                (As Başkan)       

3.Halis Çon                          (Veznedar)         

4.Zorba Cansoy                 (Denetmen)        

5.Halile Demiralp              (Sekreter)          

6.Emete Mavili                   (Denetmen)        

7. Yıldız Gülevi                      (Faal Üye )         

8. Mustafa Yılmaz                 (Faal Üye )         

9. Kiraz Yavuz                       (Faal Üye  )       

10.  Sefer Akkılıç                   (Faal Üye )         

11. Aydın Gülevi                   (Faal Üye)          

12.  Davut Öksüzcan            (Doğal Üye)        

13. Remziye Baybora          (öğretmen)     

14.Şefik Nurçin                     (öğretmen)      

15.Gülizar Kurdoğlu           (öğretmen)      

 

G ÖĞRENCİLERİNDEN, YEŞİLKÖY İLKOKULU İÇİN ÖRNEK YARDIMLAŞMA…
 
 
               Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Girne Amerikan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri işbirliğinde Yeşilköy İlkokulu’nun boya-bakım işleri hafta sonu yapıldı. Bakan Nazım Çavuşoğlu, Bakanlık Özel Kalem Müdürü İsa Nurçin, İlköğretim Dairesi Müdürü Bumin Paşa ve UBP milletvekilleri Ali Rıza Usluer, Ahmet Eti ile İskele Kaymakamı Bünyemin Merhametsiz’in de bulunduğu etkinliğe bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi. Girne Amerikan Üniversitesi öğretim üyelerinden Zeki Akçam’ın geliştirdiği proje ile Yeşilköy İlkokulu’nun tamamı boyandı, tadilat gerektiren yerler tadil edildi ve eksik olan bazı araç ve gereçler okula bağışlandı. Bilgisayardan, kırtasiye malzemelerine çok sayıda araç-gerecinde bağışlandığı örnek yardımlaşmada, haftanın ilk iş gününe Yeşilköylü öğrencilere boyanmış sınıflar ve yeni araç-gereçler ile sürpriz yapılacak.
 
               Yeşilköy İlkokulu’nda gerçekleşen etkinlikte okul boyama işlemlerine başlamadan önce bir konuşma yapan GAÜ Eğitim Fak. Öğretim Üyesi Zeki Akçam, “ bu bir sosyal sorumluluk projesidir ve amacımız elimizden geldiğince okulumuzun ihtiyaçlarını karşılamak, çevre düzenlemesi yapmak, dersliklerini boyamaktır. Bu vesile ile Sayın Bakanımıza ve Girne Amerikan Üniversitesi Başkanlık Ofisi Başkanı Serhat Akpınar’a da çok teşekkür ederiz. Projelerimizi ve fikirlerimizi desteklediler ve hep yanımızda yer aldılar. Öte yandan İskele Kaymakamımız ile Girne Kaymakamımız ve Yenierenköy Belediye Başkanımız da bağış toplanmasında hep yardımcı oldular. 32 kişilik öğrencilerimize iki gün boyunca sabah,öğlen ve akşam yemeklerini karşıladığı için ayrıca teşekkür ederiz. Ama en önemlisi canla-başla Yeşilköy İlkokulu için çalışan, emek sarf eden değerli öğrencilerimize de çok teşekkürler” dedi. Akçam’ın ardından konuşan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Nazım Çavuşoğlu, “ bugün burada öğrenciden-öğrenciye bir kampanya başlatmış bulunuyoruz. Daha öncede Dipkarpaz da bir okulumuzu yine GAÜ ile işbirliği yaparak tadil etmiş, boya işlerini yapmış ve birde bilgisayar laboratuarı kazandırmıştık. Bu misyonu burada da devam ettiriyoruz. Burada ki katkıların maddi boyutu önemlidir ancak bizim için manevi boyutu ve bu yardımlaşma daha da önemlidir. Ülkem için, çocuklarım için ne yapabilirim fikrinin hayat bulduğu bu etkinlikte, bir kalem, bir defter bağışı ve duvara bir fırça sürmek bizim için tarifi zor bir mutluluktur. Bu bilincin yaygınlaşması ise son derece önemlidir. Tüm bunların yanı sıra bu ülkeye dışarıdan okumak için gelen öğrencilerimizin de burada okuyan kardeşlerinin geleceği için çalışmaları, beni çok etkilemiştir. Aslında arzu ettiğim ilişki biçimi de budur. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar-var olsunlar” dedi.
 
              Yapılan konuşmaların ardından ise üniversite öğrencileri ve Bakan Çavuşoğlu ile UBP Milletvekilleri Yeşilköy ilkokulu’nun dış cephesine ilk fırçaları attılar.

 

AĞAÇ VE ORMAN HAFTASI                

        Değerli öğretmenlerim ve sevgili öğrenci arkadaşlarım bugün burada ağaç ve orman haftasını kutlamak üzere toplandık. Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağıdır. Kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Bizim için orman, hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır.

    Binlerce bitki, hayvan türünün yaşadığı ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler, sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliğini de kaybetmiş olurlar.

      Ormanları korumak hepimizin görevidir. Ağaç dikerek yeni ormanlar oluşmasını sağlamalıyız. Ormanların en büyük düşmanları insanlardır. Tarla açmak için ormanı yok eden de, attığı sigara izmariti yada yaktığı ateşi söndürmeyip giderek koca bir ormanı yakıp kül eden de insandır.

Ormanların çoğaltılmasında bizlerin de katkısı olabilir. Yeter ki bunu isteyelim ve gereken önemi gösterelim.

ŞHT.MENTEŞ ZORBA İLKOKULU KIZ BASKETBOL TAKIMI ÇEYREK FİNALDE...

    Okulumuzun kız basketbol takımı II.Tur  grup maçlarını kazanarak çeyrek finale gitmeye hak kazanmıştır. Bu gruptaki ilk maçını Eşref Bitlis İlkokulu ile oynayıp maçtan 18-6 üstünlükle ayrıldı. 2.maçı Mormenekşe ilkokulu ile oynamış olup bu maçtan da  8-7 galip ayrıldı. 3. Maçta bir önceki turda da oynadığı Şht.İlker Karter  İlkokulu ile oynayıp yine sahadan 4-2 üstünlükle ayrıldı. Gruptaki son maçını ise Akdoğan İlkokulu ile oynayacak. Sonuç ne olursa olsun Şht.Menteş Zorba İlkokulu şubat sonunda Lefkoşa'daki  çeyrek final maçlarına katılmaya hak kazanmıştır. Okulumuzun Lefkoşa'daki maçlarında da başarılı olacağına inancımız sonsuzdur.

Okulumuz  öğrencilerinin  Yeşilköy İtfaiyesi'ni ziyaret etti.
Satranç etkinliğinden resimler.
Okul Aile Birliği toplantısı.
GAÜ'nün okulumuzda yaptığı boya.
Erkek ve Kız atletizm takımımız.
Ağaç ve Orman Haftası